KROGNOSHUSET

Mårtenstorget 3
223 51 Lund

Kontaktperson: Isac Nordgren (intendent)
Tel. 046-12 62 48
Mobil: 073-650 12 86
info@krognoshuset.se

Öppettider:
onsdag-söndag kl. 12-17
Stängt onsdag - fredag
inför vernissage

Nästa Konstkväll Lund äger rum lördagen den 21 oktober 2017. Projektet drivs av Konstföreningen Aura.

Läs mer om Konstkväll Lund!

Länk till Program för 2016 (pdf)

TIDIGARE UTSTÄLLNINGAR

2017

Fredrik Hofwander/Johan Tirén
Leif Holmstrand

2016

Anders Soidre
Ella Tillema
Marthe Aune Eriksen
Anne Marthe Dyvi
Majd Abdel Hamid/Oscar Guermouche
Aida Al-Tamimi
Petter Johannisson
CO Hultén
”Origo”
Jakob Simonson
Ann Blom

2015

Jeuno JE Kim & Ewa Einhorn
Ann Blomberg/Gunilla Falck
Johan Sundgren
Lisbeth Grägg
Tore Berger
Martin Berring
Line Åxman
Beata Fransson
Jenny Crisp
Håkan Bengtsson
Charlotte Walentin
Ana Rebordão
Anna Ling

2014

Tuva Johansson
Debora Elgeholm
Lars Embäck
Zardasht Faraj
Tamar Guimaraes
Bianca Maria Barmen
Pink Paper Project
Jonas Theselius
Shirin Sabahi
Owe Gustafson
Sandra Norrbin
Hanna Sjöstrand
Kiyoshi Yamamoto
Hilda Ekeroth

 

2013

Lisa Strömbeck
Alba S Enström & Gitte Winther
Olof Olsson
Linnéa Carlsson
Johanne Dybdal Sigvardsen
Skriva med ljus
Sven Nordqvist
Julia Ekström
Learning Site
Stina Wirsén
Peter Wallström
Imri Sandström
Anders Bülow
Nanna Nordström
Felix Gmelin

 

2012

Ninia Sverdrup & Daniel Segerberg
Magdalena Svensson
Agnes Monus
Anna Bokström
Marie Capaldi & Jarl Ingvarsson
Kianoosh Vahabi
Leif Skoog & Johan Suneson
Imri Sandström
Ylva Westerlund
Torsten Hylander
Matilde Böcher

 

2011

Peter Brandt
Lina Selander
Annika Svenbro
Jasmeen Patheja / Blank Noise
Annika von Hausswolff & Lotta Antonsson
David Bestué & Marc Vives
Wipp & Wipp
Kultivator
Kulturcentrum Skånes bildgrupp
Anders Kappel
Samuel Forsythe
Gertrud Alfredsson
Lisa Jeannin & Rolf Schuurmans
Kvinnotrrryck: Grafik och teckning från 1970-talet
Carl-Johan De Geer

 

2010

Annelie Nilsson
Mats Adelman
Anna Brag
Peter Dacke
Christel Lundberg
Marit Lindberg
Lars Brunström
Magnus Bärtås
Dan Wolgers

 

2009

Tamara Malmeström de Laval
Radoslaw Stypczynski
Jenny Magnusson
Kerro Holmberg
Mattias Ericsson
Vassil Simittchiev
Petter Lawenius
Özlem Sulak
Mariana Manner
Jose Luis Martinat
P-O Persson
Sten Dunér
Per Svensson

 

2008

Anders Virgil Dejarv
Magnus Ottertun
Henrik Menné
Adam Shecter
Charlotte Eliasson
Cajsa Eklund
Catrin Andersson
Lena Johansson
Konstföreningen Aura 80 år
Gerry Johansson & Ann Jansson
Marianne Andersson
Johannes Jazz
Richard Johanson
Ayisha Abraham
Bo Hultén
Andreas Johansson
Peter Johansson & Barbro Westling

 

2007

Olle Dahl
Hala Elkoussy
Lotta Smed
Ewa Einhorn & Terese Mörnvik
Knut Grane
Jaan Toomik
Krystyna Piotrowska
Mirelle Astore
Roj Friberg
Anneke a.de Boer
Matteo Rosa
Johannes Nyholm
Lena Ignestam
Cecilia Westerberg
David Krantz
Lars Arrhenius
Berit Lindfeldt
Claes Jurander

 

2006

Håkan Bengtsson
Britt Ignell
Torbjörn Limé
Kristina Eriksson
Gittan Jönsson
Written Identity
Lotti Ringström
Ayman Ramadan
Tilda Lovell
Maj Hasager
Anna Wessman
Anna Selander
Enrique Battista
Sirous Namazi
Lillibeth Cuenca Rasmussen

 

2005

Rolf Wilhelmsson
Carina Zunino
Viktor Kopp
Aurafilm
Cecilia Westerberg
Kreativa Processer
Robert Moreau
Karin Wikström
Staffan Nihlén

 

2004

John Wipp
Fredrik Lindqvist
Ola Pehrson
Ulrika Friberg
Eva Löfdahl
Astrid Göransson
Christian Partos

 

2003

Bengt Böckman
Greta Sandberg
Marie Andersson
Jonas Theselius
Bertil Berntsson
Björn Wangen
Runo Lagomarsino
Konstföreningen Aura 75 år