KROGNOSHUSET

Mårtenstorget 3
223 51 Lund

info@krognoshuset.se
Tel. 046-12 62 48
Mobil. 073-650 12 86
telefontid tors kl. 13-17

Kontaktperson:
Anna Jin Hwa Borstam
Intendent

Öppettider: Ons-sön kl. 13-17

Vid vernissage kl. 13-16
om inget annat anges
Stängt veckan innan vernissage för installation

Krognoshuset är en kulturminnesskyddad medeltida byggnad från omkring 1300-talet med smala och branta trappor. Det kan därför vara otillgängligt för besökare med vissa normbrytande funktionsvariationer / besökare med funktionsnedsättning.

Vi håller på att vidareutveckla tillgänglighetsarbetet. Läs mer om tillgänglighet här!

Nästa Konstkväll är lördagen den 17 oktober 2020! För projektet ansvarar Konstföreningen Auras projektledare!
Läs mer om Konstkväll Lund

ÅRSLOTTERIET

Vinstlista Konstföreningen AURA 2019

(värde SEK)

1. Helena Fernández Cavada ”Still live” foto 6500

2. Mariana Manner ”Långt borta och nära” olja på pannå 6000

3. Krystyna Piotrowska ”Utan titel” blandteknik 6000

4. Lars Embäck ”Flyktpunkter, Korsning” tusch på papper 5500

5. Minako Masui ”Nightshot” mapp med fem fotogravyrer 5000

6. Karin Wikström ”Rådjur” målning 5000

7. Daniel Fleur ”Gapwaves (Painting no 1) målning 4000

8. Bertil Lundberg ”Fönstret” etsning 2800

9. Helmtrud Nyström ”Spirande IV” etsning 2500

10. Helmtrud Nyström ”Spirande V” etsning 2500

11. Diana Agunbiade-Kolawole ”Honest Portraits” bok 2000

12. Charlotte Petersen ”Horn” objekt 2000

13. Lea Ahmed Jussilainen ”Solnedgången” screentryck 1500

14. Jordi Arkö ”Ålderstrappan” fotopolymer 1500

15. Knut Grane ”Colosseum” torrnålsgravyr 1500

16. Mikael Kihlman ”Svart Dahlia” torrnålsgravyr 1500

17. Björn Krestesen ”Möte med en Skärva” litografi 1500

18. Alf Olsson ”På Väg” kopparstick 1200

19. Andrzej Ploski ”Utan titel” blandteknik 500

20. Marie Andersson ”Grammatica Officinalis” bok 300

 

Dragningslista

Konstföreningen Auras konstlotteri 2019

Dragningen förrättad vid styrelsens sammanträde 2019-12-11

i närvaro av deltagande styrelseledamöter

Vinnare nr Medl.nr Namn

  1. 251 HANS TORNBERG
  2. 9 KIWA SAITO
  3. 24  EVA FREDRIKSSON SVENSSON
  4. 195 HJÖRDIS KRISTENSON
  5. 139 ASTRID GÖRANSSON
  6. 112 ELISABETH PARADIS
  7. 211 CHARLOTTE LOHMANDER
  8. 133 IA BELFRAGE
  9. 62 CHRISTINA KARLSSON NISTOR
  10. 144 SUSAN LABOR
  11. 63 KERSTIN RAIHLE
  12. 233 THOMAS ANDERSSON BORSTAM
  13. 110 ULF KRISTIANSSON
  14. 128 THOMAS BARTHELEMY
  15. 12 ANNA JIN HWA BORSTAM
  16. 151 LARS-HÅKAN SVENSSON
  17. 173 ANITA NILSSON BILLGREN
  18. 174  GUN-BRITT DAHLQVIST
  19. 59 JOHAN THILÉN
  20. 58 MARIA THILÉN