KROGNOSHUSET

Mårtenstorget 3
223 51 Lund

Tel. 046-12 62 48
Mobil: 073-650 12 86
telefontid ons-sön kl. 13-17
info@krognoshuset.se

Kontaktperson:
Anna Jin Hwa Borstam
Intendent

Öppettider:
onsdag-söndag kl. 13-17
(Stängt veckan innan vernissage)

Krognoshuset är en kulturminnesskyddad medeltida byggnad från 1300-talet med smala och branta trappor. Det kan därför vara otillgängligt för besökare med vissa normbrytande funktionsvariationer.

Vi håller på att vidareutveckla tillgänglighetsarbetet. Läs mer om tillgänglighet här!

Nästa Konstkväll Lund återkommer lördagen den 20 oktober 2018! Projektet drivs av Konstföreningen Aura.

Läs mer om Konstkväll Lund!

Länk till Program för förra året 2017 (pdf)

ÅRSLOTTERIET

Vinstförteckning Auras lotteri 2017

1. Carlos Capelan ”Utan titel” digital photo 9700

2. Aleksandra Kucharska ”Utan titel” teckning 8000

3. Annika Svenbro ”Walk on the wild side” akvarell 5500

4. Franco Leidi ”Smekningen” kopparstick 5000

5. Magnus Wallin ”Backstage” etsning 4000

6. Marianne Andersson ”Ett Två” oljemålning 3900

7. David Krantz ”Fimpen” objekt 3500

8. Ulf Trotzig ”Träd” torrnål/kopparstick 3000

9. Maria Lavman Vetö ”Utan titel” digitalt tryck 3000

10. Helmtrud Nyström ”Vägvisare” etsning 2700

11. Åsa Maria Bengtsson ”En plats för stolen” laserutskrift, mässingstråd 2500

12. Leif Holmstrand ”Pod of Loveliness” multipel 2500

13. Minako Masui ”Resan” etsning 2200

14. Lisa Jonasson ”Ris åt rygg” fotopolymergravyr 1500

15. Ebba Matz ”Sch, tyst, lyssna” litografi 1500

16. Gunnar Nehls ”Ingen tid för en barock himmel” kopparstick 1500

17. Chun Lee Wang Gurt ”The Night Before” serigrafi 1500

18. Franco Leidi ”Teckningar” box om tre böcker 800

19. Sune Nordgren ”Texter & Samtal” bok 320

20. Tamara de Laval T-tröja M 250

21. Tamara de Laval T-tröja L 250

22. Aleksandra Kucharska Bok 120

 

Dragningslista

Konstföreningen Auras konstlotteri 2017

Dragningen förrättad vid styrelsens sammanträde 2017-12-05

i närvaro av deltagande styrelseledamöter

Vinnare nr Medl.nr Namn

1 260 Butler Birgitta

2 79 Suneson Johan

3 112 Koistinen-Hellborg Maria

4 143 Söderberg Staffan

5 119 Augustsson Johan

6 242 Swanberg Staffan

7 251 Lindstrand Lena

8 15 Hansson Andreas

9 104 Nyström Mats

10 92 Axelsson Karl Axel

11 27 Ymén Lena

12 127 Nilsson Ami

13 45 Nilsson Christian

14 52 Nilsson PG

15 195 Knutman Birgitta

16 117 Raihle Kerstin

17 174 Almehed Margareta

18 161 Benér-Graff Charlotte

19 184 Ståhl Benny

20 58 Sverdrup Caroline

21 170 Ståhl Nils

22 90 Rabow Ingegerd