KROGNOSHUSET

Mårtenstorget 3
223 51 Lund

Tel. 046-12 62 48
Mobil: 073-650 12 86
info@krognoshuset.se

Öppettider:
onsdag-söndag kl. 12-17

Stängt onsdag - fredag
inför vernissage

Krognoshuset är en kulturminnesskyddad byggnad med smala och branta trappor. Det kan därför vara otillgängligt för besökare som har svårt för att gå.

Nästa Konstkväll Lund äger rum lördagen den 21 oktober 2017. Projektet drivs av Konstföreningen Aura.

Läs mer om Konstkväll Lund!

Länk till Program för 2016 (pdf)

Aura årslotteri 2014 visas för allmänheten onsdagen 17 december kl. 15-19
Utdelning av vinsterna sker torsdagen 18 december från kl. 18
 
Vinnare i årslotteriet 2014:
(Turordning i dragningen, Namn, Medlemsnummer)
 
1. Staffan Söderberg, 80
2. Rolf Önnerfält, 227
3. Britt-Marie Fastrup, 286
4. Ulrika Nilsson, 340
5. Eva Torudd, 202
6. Björn Ekvall, 283
7. Ellen Bliselius, 243
8. Charlotte Benér Graff, 225
9. Ingemar Erici, 158
10. Bo Grönquist, 108
11. Anders Nyberg, 117
12. Per Jarnestad, 285
13. Lena Saether, 170
14. Bodil Stache, 172
15. Gertie Andersson, 130
16. Sverker Almehed, 196
17. Birgit de Leeuw, 89
18. Johanna Persson Hansson, 173
19. Karin Jönsson, 24
20. Sven Grönquist, 107
21. Gunilla Järnblad, 304
22. Hanne Jönsson, 274
23. Birgitta Miegel Sandborg, 98
24. Handelsbanken KF Syd, 299
25. Leif Öhlin, 64
26. Bodil Markegård, 96
27. Bertil Jönsson, 297
28. Michael Ekelund, 84
29. Margareta Tönnesson, 236
30. Maud Hell, 128
31. Wolfgang Huebner, 1
32. Paul Sverdrup, 166
33. Finn Werne, 252
34. Carl Windfeldt, 99
35. Sven-Olof Ohlsson, 113
36. Aleksy Altmejd, 55
37. Lena Nilsson, 204
38. Ulla-Britta Löfkvist, 331
39. Alf Ehinger, 69
 
Vinstlista:
(Konstnär, verk, teknik, värde)
 
1. Zardasht Faraj ”Nattdimma”, olja på pannå, 10 000
2. Felix Gmelin ”Ej uppförda byggnader” triptyk, kol på papper, 5875
3. Torsten Hylander ”Modevisning för träbitar”, objekt, 5000
4. Gittan Jönsson ”Happy”, olja på papper, 5000
5. Owe Gustafson ”Figur”, tuschlavering, 4500
6. Lars Embäck ”Eko”, tuschteckning, 4500
7. Tamara Malmeström de Laval ”Utan titel”, gicléetryck, 3000
8. Jonas Theselius ”Utan titel”, olja på pannå, 3000
9. Owe Gustafson ”Betongelefant”, betongskulptur, 3000
10. Elisabet Apelmo ur ”Vitt”, färgetsning, 2200
11. Olle Dahl ”Community”, olja på pannå, 2000
12. Ulf Trotzig ”Vid insjön”, färggravyr, 2000
13. Per Svensson ”Le jardin idéal nr V”, etsning , 1800
14. Kyuhyung Cho ”Föreningen för Grafisk Konst”, serigrafi + DVD, 1500
15. Jan Persson/Tomas Tranströmer ”Rotvältan”, etsning och boktryck, 1500
16. Astrid Sylwan ”Four Seasons II”, akvatint och torrnål, 1500
17. Ulla Wennberg ”Saffransflickan”, träsnitt, 1500
18. Björn Wessman ”Puechabon”, litografi, 1500
19. Kiyoshi Yamamoto ”Untitled”,  objekt i trä, 1400
20. Lena Ignestam ”Container”, objekt i porslin, 850
21. Jonas Theselius ”Utan titel”, litografi, 500
22. Owe Gustafson ”Elefalfabet”, affisch, 150
23-39. Bonusvinster i form av magnetiska jpg av Aurakonstnärerna Annelie Nilsson, Cecilia Wendt, Gert Aspelin, Anders Kappel, Leif Holmstrand, Marianne Andersson, Marit Lindberg,
Minako Masui, Tamara Malmeström de Laval och Jeuno JE Kim.